Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2011 r., sygn. I FSK 830/10

Jeżeli przedmiotem umowy sprzedaży (zamiany) jest nieruchomość (prawo użytkowania wieczystego), w tym budynki jako części składowe tej nieruchomości, bądź nieruchomości budynkowe (lokalowe), które są zwolnione od podatku od towarów i usług, to wartość całej nieruchomości, w tym i budynki, stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Z tytułu sprzedaży nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego) powstanie obowiązek zapłaty albo podatku od towarów i usług, albo podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie może mieć miejsca sytuacja, gdy przynajmniej część ceny sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu żadnym z tych podatków (w jednym zwolniona, a w drugim nieobjęta).

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia del. WSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 12 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Lu 643/09 w sprawie ze skargi E. M. na interpretację Ministra Finansów z dnia 9 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. M. kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1. Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Lublinie z 12 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Lu 643/09, uchylający interpretację indywidualną Ministra Finansów z 9 czerwca 2009 r. wydaną dla E. M. w zakresie podatku od towarów i usług.

2. Wnioskiem z 9 marca 2009 r. E. M. wystąpiła do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwanej dalej ustawa o VAT (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). We wniosku podała, że w sierpniu 2008 r. nabyła wraz z małżonkiem od Gminy L. nieruchomość gruntową z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność jej i małżonka. Cena sprzedaży zawierała 22% VAT. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta L. nabyta działka przeznaczona jest pod strefę zieleni. Stosownie do protokołu uzgodnień podpisanego między stronami oraz § 2 pkt 2 aktu notarialnego, przeznaczeniem nabytej nieruchomości jest "poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej", na której stoi budynek mieszkalny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00