Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2011 r., sygn. I FSK 980/10

Nie jest sprzeczne z prawem wspólnotowym wymaganie, by dostawca przedsięwziął wszystkie środki, których zastosowania można od niego racjonalnie żądać w celu zagwarantowania, by dokonywane przez niego czynności nie prowadziły do udziału w oszustwie podatkowym.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA del. Roman Wiatrowski, Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 kwietnia 2010 r. sygn. akt I SA/Lu 645/09 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 31 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2005 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił - stosownie do art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej Ppsa - skargę W. S., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 31 lipca 2009 r., którą organ ten utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia 30 marca 2009 r., w przedmiocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za sierpień 2005 r. Wskazane rozstrzygnięcia organów podatkowych zapadły w związku z wyrokiem Sądu wojewódzkiego z dnia 15 grudnia 2006 r., I SA/Lu 423/06, którym uchylono poprzednią decyzję organu odwoławczego wydaną w sprawie.

2. Przyczyną określenia przez organ niższego stopnia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym było ustalenie, że dokumenty przedstawione przez podatnika (TAX FREE) nie obrazują faktycznego wywozu towaru poza granice Wspólnoty Europejskiej.

Jak wyjaśnił organ odwoławczy, w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej ustawa o VAT z 2004 r., podstawowym warunkiem zwrotu podatku od towarów i usług podróżnemu oraz zastosowania przez sprzedawcę (skarżący) stawki podatku 0% jest potwierdzenie przez graniczny urząd celny wywozu zakupionego towaru poza terytorium Wspólnoty. Dokument TAX FREE musi zatem potwierdzać rzeczywiste zdarzenia (sprzedaż na rzecz faktycznego nabywcy, który wywiózł towar poza terytorium Wspólnoty, zwrócił się do sprzedawcy po zwrot podatku i zwrot ten otrzymał). Konsekwencją braku takiego potwierdzenia jest utrata prawa do zastosowania stawki 0% VAT do takiej dostawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00