Wyrok NSA z dnia 24 marca 2011 r., sygn. I FSK 432/10
O tym, czy wynagrodzenie motywacyjne wobec kontrahenta z tytułu wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności przyjmie formę premii pieniężnej (procentowej lub kwotowej), czy rabatu obniżającego obrót w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), decyduje wybrana przez przedsiębiorcę strategia gospodarcza, co sprzeciwia się możliwości decydowania przez organ podatkowy o zakwalifikowaniu udzielonej przez podatnika premii pieniężnej jako rabatu obniżającego jego obrót.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Mikosz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Grupy P. S. B. S. A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 23 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Ke 472/09 w sprawie ze skargi Grupy P. S. B. S. A. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2009 r., nr [...], 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz Grupy P. S. B. S. A. w W. kwotę 820 zł (słownie: osiemset dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 23 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Ke 472/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę G. S.A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 7 sierpnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że wnioskiem z 24 kwietnia 2009 r. spółka zwróciła się do organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku strona wskazała, że działając jako grupa zakupowo-sprzedażowa, zrzesza małe i średnie firmy handlujące materiałami budowlanymi. Podpisuje z dostawcami umowy, które określają m. in. warunki udzielania premii pieniężnych. Z reguły te same warunki powielane są w umowach z odbiorcami (z ewentualnym zatrzymaniem części premii dla wnioskodawcy). Zapisy umowne stanowią, że premie pieniężne (bonusy) mogą być udzielane bez względu na wysokość obrotu lub z tytułu osiągnięcia określonego poziomu obrotów w danym okresie rozliczeniowym wynoszącym miesiąc, kwartał, półrocze lub rok. Premie pieniężne otrzymywane od dostawców mogą być również warunkowane terminowymi płatnościami faktur, a ich rozliczenie - w zależności od zawartej umowy - następuje na podstawie noty obciążeniowej wystawianej przez otrzymującego tę premię lub noty uznaniowej wystawianej przez udzielającego premii, po wcześniejszym potwierdzeniu wzajemnych obrotów. Spółka podkreśliła, że otrzymanie lub udzielenie premii pieniężnej nie jest uzależnione od dokonywania nabyć o określonej wartości - odbiorca nie jest w żadnym przypadku zobowiązany do nabycia towarów za określoną kwotę. Strona podała również, że na podstawie odrębnych porozumień świadczy na rzecz dostawców usługi marketingowe wspierające sprzedaż. Są to usługi polegające na organizowaniu kampanii promocyjnych, targów, indywidualnych akcji marketingowych, mających na celu zwiększenie sprzedaży produktów dostawcy. Świadczenie powyższych usług (odpłatne) przez wnioskodawcę jest odrębnie opodatkowane podatkiem VAT i dokumentowane fakturami. Otrzymywane i wypłacane przez wnioskodawcę premie pieniężne nie są wynagrodzeniem za opisane powyżej działania.