Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2011 r., sygn. II FSK 1725/09
1. Przychód z realizacji praw pochodnych (dodatni wynik z transakcji) powstaje w dacie faktycznego otrzymania płatności z tego tytułu, stosowanie do art. 12 ust. 3e u.p.d.o.p.
2. Potrącenia kosztów wynikających z rozliczenia instrumentu pochodnego (ujemny wynik z transakcji) następuje w dacie poniesienia wydatku, zgodnie z art. 15 ust. 4 d u.p.d.o.p.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 4 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 328/09 w sprawie ze skargi K. SA z siedzibą w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz K. SA z siedzibą w L. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi K. SA z siedzibą w L. (dalej: Spółka) na interpretację indywidualną Ministra Finansów - z dnia 10 grudnia 2008 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych uchylił zaskarżoną interpretację. Powyższy wyrok, na skutek skargi kasacyjnej wniesionej przez pełnomocnika Ministra Finansów, jest przedmiotem kontroli instancyjnej przeprowadzanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w niniejszej sprawie.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej złożonym dnia 15 września 2008 r. spółka wskazała, że prowadzi działalność podstawową w zakresie wydobycia rud oraz produkcji i sprzedaży miedzi, metali szlachetnych i innych metali nieżelaznych. Bazy cenowe wyrobów sprzedawanych przez spółkę ustalane są z nabywcami w kontraktach i umowach (wieloletnich, rocznych i spot). W związku z prowadzoną działalnością spółka stale narażona jest na wahania cen rynkowych sprzedawanych produktów notowanych na giełdach światowych oraz zmienność kursów walut ustalanych przez NBP.