Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2011 r., sygn. I FSK 246/10
Jeżeli przedmiotem działalności spółki są czynności opodatkowane VAT, to wydatki ponoszone przez spółkę na podwyższenie kapitału zakładowego należy uznać za czynności, które służą do prowadzenia działalności opodatkowanej, z tego względu podatek naliczony związany z tymi wydatkami podlegać będzie odliczeniu od podatku należnego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Maciej Jaśniewicz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 752/09 w sprawie ze skargi [...] F. M. S. A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz [...] F. M. S. A. z siedzibą w W. kwotę 120 zł (słownie: sto dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 listopada 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 752/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez [...]f. M. S.A. z siedzibą w W. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z ustalonego przez Sąd I instancji stanu faktycznego wynika, że Spółka w związku z rozszerzeniem działalności gospodarczej zamierza podwyższyć kapitał zakładowy przeprowadzając dwie emisje akcji, publiczną (wprowadzając akcje do obrotu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych) oraz niepubliczną (objęcie emitowanych akcji przez inwestora strategicznego). Te dwa rodzaje emisji traktowane są alternatywnie: na początku rozważano emisję publiczną lecz ze względu na pogarszającą się sytuację na giełdzie, mogącą skutkować mniejszym od zakładanego dokapitalizowaniem Spółki, pod uwagę brane jest także wejście inwestora strategicznego, które to wejście wykluczyłoby raczej emisję publiczną. W związku z tymi emisjami Spółka ponosi wydatki związane z przeprowadzeniem emisji, badaniem Spółki, audytami, emisją prospektów, opłatami administracyjnymi na rzecz giełdy, pośrednictwem inwestycyjnym oraz inne wydatki. Spółka wskazała we wniosku jakie poniosła wydatki związane w związku z emisją publiczną i niepubliczną. Spółka zawarła umowy lub złożyła zlecenia podmiotom świadczącym powyższe usługi. Po wykonaniu usług zostały wystawione faktury VAT, a w przypadku usług, które jeszcze trwają faktury te po ich wykonaniu będą wystawione.