Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2011 r., sygn. I FSK 367/10
W świetle art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., nr 54, poz. 535, ze zm.) przy zastosowaniu art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne w sytuacji braku planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla klasyfikacji terenu niezabudowanego, wiążące są zapisy ewidencji gruntów i budynków, a nie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Danuta Oleś, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. C. F. spółka jawna z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 24 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Rz 711/09 w sprawie ze skargi I. C. F. spółka jawna z siedzibą w C. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 13 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego bez rozpoznania 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz I. C. F. spółka jawna z siedzibą w C. kwotę 380 zł (słownie: trzysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Rz 711/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę I. C. F. Spółka Jawna w C. (zw. dalej: Spółką) na postanowienie Ministra Finansów z dnia 13 maja 2009r. w przedmiocie udzielenia indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że Spółka nabyła nieruchomość gruntową położoną w K. w postaci działki o pow. 58 arów 34 m2 stanowiącą, zgodnie z ewidencją gruntów, tereny rolne niezabudowane, od której w chwili wnoszenia wniosku uiszczała podatek rolny. Obecnie zamierza sprzedać nabytą nieruchomość. Ponieważ w ocenie Spółki, opisana nieruchomość jest nieruchomością rolną, zwolnioną z podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zw. dalej: ustawa o VAT, zadała zatem pytanie: czy działaniem prawidłowym jest wystawienie faktury sprzedaży ze stawką VAT zwolniony i dokonanie korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT? Czy też działaniem prawidłowym jest wystawienie przez Spółkę faktury sprzedaży ze stawką VAT zwolniony i wystąpienie do firmy od której nabyto nieruchomość o sporządzenie korekt wystawionych przez nią faktur numer 1/środki trwałe i 2/ środki trwałe przy zastosowaniu stawki VAT zwolniony?