Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 5 stycznia 2011 r., sygn. II FSK 71/10

Sąd administracyjny - sprawując na podstawie art. 3 § 2 pkt 1 p.p.s.a. kontrolę działalności administracji publicznej, w sprawach skarg na decyzje administracyjne, wydawane na podstawie art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej (po 1 lipca 2007r. na indywidualną interpretację wydaną na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej) jest obowiązany do kontroli takich decyzji (indywidualnych interpretacji) również z punktu widzenia poprawności merytorycznej dokonanych w nich interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędziowie: NSA Bogusław Dauter, NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych G. S.A. z siedzibą w G. i Ministra Finansów organ upoważniony do wydania interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 8 września 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 413/09 w sprawie ze skargi G. S.A. z siedzibą w G. na interpretację Ministra Finansów organ upoważniony do wydania interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w B. z dnia 6 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2) oddala skargę kasacyjną G. S.A., 3) zasądza od G. S.A na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie ze skargi G. S.A. z siedzibą w G. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów (wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego jako organ upoważniony) z dnia 6 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

2. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej złożonym dnia 10 listopada 2010 r. Spółka wskazała, że w dniu 27 czerwca 2008 r., zawarła z konsorcjum banków krajowych oraz zagranicznych (w skrócie: Banki), umowę kredytową (w skrócie: umowa kredytowa) na finansowanie realizacji inwestycji polegającej na budowie nowych środków trwałych oraz kapitału obrotowego Spółki. Umowa Kredytowa, której przedmiotem było udzielenie Spółce przez Banki długoterminowego kredytu walutowego przewidywała obowiązek zawarcia umów hedgingowych mających zabezpieczyć środki pieniężne konieczne dla spłaty kredytu. Dotyczyły one następujących instrumentów: a) IRS - umowy zawarte przez Spółkę przed zawarciem Umowy Kredytowej, a także b) forwardy walutowe - umowy zawarte przez Spółkę w momencie zawarcia umowy kredytowej. W wykonaniu umowy IRS Spółka miała płacić kwoty odpowiadające odsetkom w stałej stopie procentowej, a otrzymywać kwoty odpowiadające odsetkom w zmiennej stopie. W wykonaniu umowy typu forward następowała zamiana waluty obcej w ustalonej przyszłej dacie zgodnie z kursem ustalonym w dniu zawarcia transakcji. Ilekroć w tych transakcjach była mowa o "odsetkach", nie były to odsetki w myśl Kodeksu Cywilnego, ale wielkości służące do wyliczenia wyniku na transakcji. Spółka wskazała, że jedynym celem zawarcia umów hedgingowych było zabezpieczenie pozycji wynikającej z umowy kredytowej. W ocenie spółki wycena instrumentu zabezpieczającego powinna być rozliczana - dla celów rachunkowych - w rachunku zysków i strat. Wycena forwardów walutowych traktowana jest jako różnice kursowe rozliczane w rachunku podatkowym na bieżąco. Wycena IRS nie stanowi różnic kursowych, więc jest neutralna dla rachunku podatkowego. Znaczenie dla sprawy ma fakt, że Spółka otrzymuje lub płaci środki pieniężne z tytułu zrealizowanych transakcji na tych instrumentach oraz, że w ramach obowiązku zawarcia umów hedgingu zawarła również umowy opcji walutowych w ujęciu rachunkowymi podatkowym. Zapłacone premie od opcji otwartych aktywuje w krótkoterminowych aktywach finansowych, a zapłacone premie od opcji zamkniętych ujmuje w rachunku zysków i strat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00