Wyrok NSA z dnia 7 maja 2010 r., sygn. I OSK 1512/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie sędzia NSA Ewa Dzbeńska sędzia del. NSA Wiesław Morys (spr.) Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 czerwca 2009 r. sygn. akt III SA/Lu 156/09 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do przysługującego uposażenia po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej 1/ uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania; 2/ zasądza od Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie na rzecz M. B. kwotę 120 ( sto dwadzieścia ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 25 czerwca 2009 roku, w sprawie oznaczonej sygnaturą akt III SA/Lu 156/09 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do uposażenia po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, oddalił skargę M. B. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie z dnia [...] lutego 2009 r. Wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
M. B. pozostawał w służbie w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w B. w stopniu starszego chorążego sztabowego - pierwotnie do dnia 31 stycznia 2004 r., kiedy to upłynął okres wypowiedzenia stosunku służbowego dokonanego przez Dowódcę [...] Okręgu Wojskowego rozkazem z dnia [...] maja 2003 r., która stała się ostateczną bez zaskarżenia. W związku z tym faktem na mocy decyzji Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego w Siedlcach z dnia [...] lutego 2004 r. uzyskał on uposażenie należne przez okres roku po zwolnieniu z zawodowej służby. Wszak uznana on została za nieważną decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] kwietnia 2004 r. z powodu wydania jej z naruszeniem przepisów o właściwości. Mocą decyzji Dowódcy Wojsk Lądowych z dnia [...] stycznia 2006 r. stwierdzono nieważność decyzji z dnia [...] maja 2003 r. Wobec tego skarżący powrócił do służby z dniem 1 sierpnia 2006 r.