Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie NSA z dnia 24 lutego 2010 r., sygn. I OSK 1203/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska (spr.), Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska, Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz, Protokolant Piotr Baryga, po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.S. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lipca 2009r. sygn. akt II SA/Wa 921/09 w sprawie ze skargi J.S. na decyzję Szefa Agencji Wywiadu w przedmiocie utrzymania w mocy opinii służbowej postanawia: oddalić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 8 lipca 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 921/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę J.S. na decyzję Szefa Agencji Wywiadu w przedmiocie utrzymania w mocy opinii służbowej.

Wojewódzki Sąd stwierdził, iż sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego, bowiem z art. 5 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wynika, że sądy te nie są właściwe w sprawach wynikających z podległości służbowej między przełożonymi i podwładnymi, a wobec tego utrzymanie w mocy opinii służbowej, co jest przedmiotem zaskarżenia, nie mieści się w katalogu przypadków wskazanych w art. 3 § 2 tej ustawy. Przez decyzję - podkreślił Sąd - należy rozumieć władcze i jednostronne rozstrzygnięcie organu administracji publicznej, skierowane do konkretnego adresata i kształtujące jego sytuację prawną, w którym nie łączy organu zależność organizacyjna lub służbowa z adresatem decyzji. Ocena służbowa stanowi podstawę do określenia przebiegu służby, ale nie rozstrzyga o jego sytuacji - podniósł Sąd, dodając, iż orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, na które skarżący się powołał, nie rozstrzygało sprawy merytorycznie, a dotyczyło nieuwzględnienia zażalenia, a nadto obecnie już orzeczenia Trybunału nie ustalają powszechnie obowiązującej wykładni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00