Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2010 r., sygn. I OSK 505/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Protokolant Andrzej Bieńkowski po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych I. G. i G. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 22 stycznia 2009 r. sygn. akt II SA/Łd 643-647/08 w sprawie ze skarg F. S., G. B., J. P., A. Ś.i I. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia[...] maja 2008 r. nr[...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 22 stycznia 2009 r., sygn. akt II SA/Łd 643-647/08 oddalił skargi G. B., F. S., J. P., A. S. i I. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] maja 2008 r. nr S.K.O. [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji.

Powyższe rozstrzygnięcie Sąd ten poprzedził następującymi ustaleniami faktycznymi i oceną prawną:

W dniu [...] sierpnia 2008 r. G. B., F. S., J. P. i A.S. wystąpili do Wojewody Ł. z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji wydanych przez "Burmistrza R.", zatwierdzających podział działek nr [...],[...],[...] i [...], położonych w miejscowości S. W uzasadnieniu podnieśli, że wymienione działki miały stanowić tzw. przewiązkę, to jest drogę gminną, łączącą ulice F. i D. Z uwagi na to, że wspomniana droga nie została przez Gminę R. urządzona, ponadto Gmina za działki powyższe nie zapłaciła, winny one zostać zwrócone właścicielom.

Postanowieniem z dnia 23 sierpnia 2007 r., powyższy wniosek został przekazany do rozpatrzenia Samorządowemu Kolegium Odwoławczemu w Ł., które po ustaleniu, iż wskazane przez wnioskodawców działki były przedmiotem różnych postępowań podziałowych, zakończonych różnymi decyzjami ostatecznymi Wójta Gminy R., wszczęło postępowanie w sprawach, w których wnioskodawcy, z uwagi na służące im prawo własności do podlegających podziałowi nieruchomości, byli stronami (zakończonych decyzjami Wójta Gminy R. z dnia [...] października 1998 r. nr [...], z dnia [...] grudnia 2000 r. nr [...] oraz z dnia [...] kwietnia 2001 r., nr [...], natomiast decyzją z dnia [...] grudnia 2007 r., nr S.K.O. [...] odmówiło na podstawie art. 157 § 3 k.p.a. wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Wójta Gminy R. z dnia [...] kwietnia 2001 r. nr [...], zatwierdzającej na wniosek Z. B. podział nieruchomości położonej w S., oznaczonej jako działka nr [...], której stan prawny uregulowany był w księdze wieczystej Kw nr [...] na działki oznaczone numerami [...] i [...]. Kolegium stwierdziło bowiem, że żadnemu z wnioskodawców nie przysługuje przymiot strony w postępowaniu nadzwyczajnym ani też w postępowaniu zwykłym dotyczącym podziału przedmiotowej nieruchomości. Nie posiadają oni interesu prawnego, w rozumieniu art. 28 Kodeksu postępowania administracyjnego, by domagać się wszczęcia postępowania nadzwyczajnego, dotyczącego decyzji wydanej w postępowaniu podziałowym odnoszącej się do nieruchomości, w stosunku do której nie przysługuje im i nie przysługiwał w dacie wydania kwestionowanego orzeczenia żaden tytuł prawny. Wspomniane osoby pozostawały bowiem jedynie właścicielami nieruchomości sąsiadujących z nieruchomością podlegającą podziałowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00