Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2010 r., sygn. II OSK 234/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) sędzia (del.) WSA Mieczysław Górkiewicz Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 listopada 2008 r. sygn. akt II SA/Gd 581/08 w sprawie ze skargi S. M. na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. z dnia [...] 2008 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektów budowlanych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 listopada 2008 r., sygn. akt II SA/Gd 581/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku - po rozpoznaniu skargi S. M. - uchylił decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. z dnia [...] 2008 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie P. z dnia [...] 2008 r., nr [...] przedmiocie rozbiórki obiektów budowlanych; orzekł że decyzje nie mogą być wykonane oraz zasądził od Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. na rzecz S. M. kwotę 500 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że wyrokiem z dnia 22 stycznia 2004 r., sygn. akt II SA/Gd 2079/00 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. z dnia [...] 2000 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Powiecie P. w przedmiocie nakazu rozbiórki domku letniskowego na działce nr [...] w K., orzeczonego na podstawie art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Sąd zwrócił m.in. uwagę na fakt nie przeprowadzenia przez organ postępowania umożliwiającego ustalenie daty budowy obiektu.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie P. decyzją z dnia [...] 2008r., na podstawie art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane, nakazał S. M. rozbiórkę dwóch drewnianych obiektów budowlanych, wzniesionych w 1994 r. bez pozwolenia na budowę na działce nr [...] w K.:rekreacyjnego (poprzednio określanego jako domek letniskowy) z tarasem oraz sanitariatu (w.c.).Organ I instancji podał, że data wybudowania obiektów została ustalona w oparciu o zeznania S. M., przytoczone w postanowieniu Prokuratury Rejonowej w P. z dnia [...] 2000 r. (o umorzeniu dochodzenia w sprawie dokonania w listopadzie 1994 r. na działce rolnej nr 1595 samowoli budowlanej). Organ podał, że zgodnie z art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane w sprawie ma zastosowanie ustawa z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane, gdyż obiekty zostały wybudowane przed 1 stycznia 1995 r. Organ wskazał, że zgodnie z ustaleniami obowiązującego w okresie ich budowy miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy Krokowa (uchwała nr 162/XXXVII/93 Rady Gminy z 30 lipca 1993 r., Dz.Urz.Woj.Gdańskiego Nr 16 poz. 90.) teren, na którym położona jest działka nr [...], wchodzi w skład obszaru upraw polowych i łąk, oznaczonego symbolami RZ i RP, bez prawa zabudowy. Obecnie dla tego terenu brak jest miejscowego planu. Ponieważ zabudowa działki w./w. obiektami nastąpiła samowolnie i niezgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to zachodzi przesłanka do nakazania rozbiórki obiektu budowlanego na podstawie art. 37 ust.1 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane z 1974 r. Organ powołał się na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 1985 r. o sygn. akt III ARN 11/85 (OSNC 1986/3/40) zgodnie z którym terenem, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym nie jest przeznaczony pod zabudowę, jest nie tylko teren przeznaczony w istniejącym planie ogólnym lub szczegółowym na inne cele lub innego rodzaju zabudowę, ale także teren nieprzeznaczony pod zabudowę ze względu na brak takich planów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00