Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2010 r., sygn. I OSK 987/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) Sędzia del. WSA Jarosław Stopczyński Protokolant Krzysztof Tomaszewski po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 1 kwietnia 2009 r. sygn. akt IV SA/Po 453/08 w sprawie ze skargi M. W. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] w [...] z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pieniężnego wypłacanego żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję nr [...] Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] z dnia [...] kwietnia 2008 r. i decyzję nr [...] Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] z dnia [...] lutego 2008 r. 2. zasądza od Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] na rzecz M. W. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 1 kwietnia 2009 r., sygn. akt. IV SA/Po 453/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. W. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] z dnia 1 kwietnia 2008 r. nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] we W. nr [...] z dnia 1 lutego 2008 r.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Dowódca Jednostki Wojskowej nr [...] we W., decyzją z dnia [...] lutego 2008 r., na podstawie art. 104 ust. 1, art. 95 pkt 1 i art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.), nie przyznał M. W. prawa do wypłaty świadczenia pieniężnego przez okres jednego roku po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym. Jako podstawę faktyczną rozstrzygnięcia wskazano rozkazy Dowódcy Sił Powietrznych: nr [...] z dnia [...] października 2004r. i nr [...] z dnia 25 listopada 2004r., w sprawie zwolnienia ppor. M. W. z zawodowej służby wojskowej. W uzasadnieniu decyzji odmawiającej wypłaty świadczenia organ wskazał na przepis art. 95 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, z którego wynika, że świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należne w ostatnim dniu pełnienia służby, przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który pełnił nieprzerwanie zawodową służbę wojskową przez okres co najmniej 15 lat. M. W. nie spełnił warunku dotyczącego stażu służby, ponieważ jego okres służby wojskowej, ustalony na podstawie świadectwa służby, na dzień zwolnienia ze służby, trwał od 17 sierpnia 1998 r. do 30 listopada 2004 r. i wynosił 6 lat, 3 miesiące i 12 dni. Zgodnie z orzeczeniem Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we Wrocławiu nr [...], zatwierdzonym w dniu [...] lipca 2004r. przez Rejonową Komisję Lekarską we W., schorzenia wnioskodawcy nie pozostają w związku ze służbą wojskową. Tym samym wnioskodawcy nie może być przyznane prawo do wypłaty wspomnianego wyżej świadczenia pieniężnego także na zasadzie przewidzianej w art. 96 ust. 2 pkt 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zgodnie z którym świadczenie to przysługuje żołnierzowi, wobec którego wojskowa komisja lekarska orzekła niezdolność do pełnienia służby wojskowej, gdy utrata tej zdolności została spowodowana wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami służby.