Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2010 r., sygn. I GSK 548/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie NSA Zofia Borowicz (spr.) del. WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant Beata Cisek po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 5 maja 2009 r. sygn. akt III SA/Po 464/08 w sprawie ze skargi R. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 maja 2009 r., sygn. akt III SA/Po 464/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. oddalił skargę R. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
Sąd przedstawiając stan faktyczny sprawy stwierdził, że w dniu 19 września 2002 r. na podstawie dokumentu SAD nr [...] R. S. zgłosił celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym używany samochód osobowy marki Opel Omega wyprodukowany w 1998 r. Do zgłoszenia celnego załączył m.in. rachunek nr [...] z dnia 5 czerwca 2002 r. dotyczący zakupu samochodu za kwotę 3850 EUR, deklarację wartości celnej oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym.
W wyniku przeprowadzonego postępowania celnego Naczelnik Urzędu Celnego w P. wydał w dniu [...] października 2002 r. decyzję, w której uznał zgłoszenie celne SAD o ww. numerze za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej oraz kwoty długu celnego, stwierdzając jego powstanie w dniu 19 września 2002 r.
Pismem z dnia 29 stycznia 2007 r. strona złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] października 2002 r.
Dyrektor Izby Celnej po rozpatrzeniu wniosku decyzją z dnia [...] listopada 2007 r. odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Urzędu Celnego. Po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego Dyrektor Izby Celnej decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 2652 ustawy Kodeks celny (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.), jeżeli upłynęły 3 lata od dnia powstania długu celnego organ celny nie wszczyna bądź odmawia wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. Upływ tego terminu skutkuje określonymi czynnościami organu celnego, niezależnie od tego, czy chodzi o postępowanie na wniosek czy z urzędu i oznacza zamknięcie drogi do uruchomienia obu nadzwyczajnych trybów. Jest to, zdaniem organu, przepis prawa materialnego i stosownie do art. 26 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 623) stosuje się go do spraw dotyczących długu celnego, który powstał przed dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej.