Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 31 sierpnia 2010 r., sygn. I GSK 1107/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Marzenna Zielińska Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 2 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 1360/08 w sprawie ze skargi M. C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 2 czerwca 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1360/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. C., uchylił zaskarżoną interpretację Ministra Finansów z [...] sierpnia 2008 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego - przeniesienia na małżonkę prawa do zwolnienia od podatku akcyzowego przywozu z terytorium innego państwa członkowskiego samochodu osobowego przez osobę fizyczną powracającą na terytorium kraju z czasowego pobytu.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
Po pobycie na emigracji skarżący wrócił do Polski, sprowadzając posiadany i użytkowany za granicą samochód osobowy. Od Naczelnika Urzędu Celnego w W. uzyskał zaświadczenie potwierdzające zwolnienie przywiezionego samochodu z podatku akcyzowego. W odpowiedzi na prośbę o rejestrację wskazanego samochodu na żonę, z którą skarżący pozostaje we wspólności majątkowej, Wydział Komunikacji odmówił, zalecając złożenie pisemnego wniosku o taką rejestrację i pouczając, że w przypadku odmowy istnieje możliwość odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Z tego trybu skarżący nie skorzystał. Natomiast 12 czerwca 2008 r. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w której wniósł o wyjaśnienie, czy zwolnienie z akcyzy samochodu osobowego przywiezionego w ramach repatriacji rozciąga się także na współmałżonka pozostającego z reemigrantem we wspólności majątkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right