Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 kwietnia 2010 r., sygn. I GSK 1127/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Jerzy Sulimierski (spr.) Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 16 września 2008 r. sygn. akt I SA/Go 480/08 w sprawie ze skargi A.Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A.Z. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. kwotę 900 zł (dziewięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 16 września 2008 r., sygn. akt I SA/Go 480/08 oddalił skargę A.Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2008 r., nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru, podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd stwierdził, że A.Z. (skarżący) w dniu 16 lutego 2005 r. zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu zakupiony od szwajcarskiej firmy samochód osobowy, marki Renault Megane Scenic 1.9 DT, rok produkcji 1998. Zadeklarował wartość celną pojazdu w wysokości 400 CHF, zgodnie z dołączonym do zgłoszenia celnego rachunkiem z dnia 11 lutego 2005 r., oraz preferencyjną stawkę celną 0% przewidzianą dla towarów pochodzących ze Wspólnoty lub z krajów korzystających. W związku z przeprowadzoną kontrolą postimportową towaru organ celny przesłał wspomniany rachunek do weryfikacji szwajcarskim służbom celnym.

Wobec wyników weryfikacji, Naczelnik Urzędu Celnego w Z. decyzją z dnia [...] grudnia 2007 r. określił kwotę wynikająca z długu celnego, prawidłową kwotę podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług. W uzasadnieniu organ podał, że przy piśmie z dnia 30 stycznia 2006 r. władze szwajcarskie poinformowały, że przedstawiony przez skarżącego rachunek zakupu został wystawiony przez nieistniejąca firmę A. w Szwajcarii. Ponadto władze szwajcarskie przedstawiły dokument z którego wynikało, że firma L. ze Szwajcarii dokonała sprzedaży spornego pojazdu, jako pojazdu po wypadku za kwotę 3 000 CHF.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00