Wyrok NSA z dnia 24 marca 2010 r., sygn. II GSK 505/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędziowie Andrzej Kuba (spr.) NSA Maria Myślińska Protokolant Grzegorz Heleniak po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. - T. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 5 lutego 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 659/08 w sprawie ze skargi S. - T. Spółki z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 5 lutego
2009 r. o sygn. akt VI SA/Wa 659/08 oddalił skargę S. - T. Spółki z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.
Sąd I instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
W dniu 19 października 2006 r. w K. na drodze krajowej nr 81 przy ul. K. zatrzymano do kontroli drogowej samochód osobowy marki Mercedes - Benz o nr rej.[...] , kierowany przez p. M. J. wykonującego krajowy transport drogowy osób w imieniu przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarcza pod firmą S. - T. Sp. z o.o. W momencie kontroli pojazdem był przewożony jeden pasażer z ul. O. do firmy C. przy ul. K. w K. Przewóz odbywał się na podstawie licencji nr [...] na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób, z której wypis nr [...] okazano do kontroli. Kierowca przedstawił również dowód rejestracyjny pojazdu wraz z ubezpieczeniem, prawo jazdy oraz zaświadczenie. Kontrolowany pojazd był oznakowany urządzeniem technicznym (lampą) umieszczonym na dachu pojazdu zawierającym nazwę i telefon przedsiębiorcy. Dodatkowo pojazd był opatrzony naklejonymi na nadwozie informacjami z numerem telefonu, będącym jednocześnie adresem strony internetowej, tym samym, co na urządzeniu na dachu pojazdu. W pojeździe zamontowany był drogomierz, na podstawie którego kierowca rozliczył usługę z pasażerem oraz kasa fiskalna, z której wydruk wręczono pasażerowi. W wyniku ustaleń kontroli stwierdzono, że pojazd nie jest taksówką, ponieważ nie spełnia wymogów zawartych w § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262), ponieważ usługi rozliczane są na podstawie zamontowanego w pojeździe drogomierza. Powyższy przewóz potraktowano więc jako okazjonalny transport drogowy osób.