Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2010 r., sygn. I GSK 859/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. K. A.-H. E.-I. C. S. U. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Sz. z dnia 23 kwietnia 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 67/08 w sprawie ze skargi A. K. A.-H. E.-I. C. S. U. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Sz. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej powstania długu celnego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 67/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Sz. oddalił skargę A. K. - A.-H. E.-I. Części Samochodowe, Usługi Transportowe na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Sz. z dnia [...] grudnia 2007 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję tego organu z dnia 27 lipca 2007 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.
Ze stanu faktycznego sprawy ustalonego przez Sąd I instancji wynika, że w dniu [...] maja 2002 r. na podstawie T2 nr [...] zgłoszono do wspólnej procedury tranzytowej samochód osobowy marki Renault Clio 2. Towar został wprowadzony na polski obszar celny przez przejście graniczne w L. oraz zarejestrowany wg ewidencji [...] w dniu 4 maja 2002 r., po czym powinien on być dostarczony do urzędu celnego przeznaczenia, tj. Urzędu Celnego w N. T., w terminie do dnia 10 maja 2002 r.
W związku ze stwierdzeniem niezakończenia procedury tranzytu i usunięciem towaru spod dozoru celnego Naczelnik Urzędu Celnego II w Sz. wszczął postępowanie w sprawie uregulowania sytuacji wyżej wymienionego towaru, w wyniku którego decyzją z dnia [...] października 2002 r., nr [...] określił kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości 8.626,10 zł. Decyzja ta została skierowana do głównego zobowiązanego w procedurze tranzytu - C. T. I. i do przewoźnika towaru - A. K., prowadzącego działalność pod firmą A. H. E.-I. C. S., U. T..