Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2010 r., sygn. II FSK 1333/09
Przychodami w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego nie są kwoty przekazane na ten kapitał, lecz przychody uzyskane z działalności gospodarczej, finansowanej tym kapitałem. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie podlegają opodatkowaniu wyłącznie te przychody, które dotyczyły podwyższenia kapitału zakładowego. Późniejsza spłata wierzytelności wniesionych aportem do spółki w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, a więc otrzymanie środków pieniężnych, nie ma już żadnego wpływu na podwyższenie kapitału zakładowego, bowiem podwyższenie nastąpiło przed tą spłatą. Zatem środki otrzymane z tytułu spłaty wierzytelności nie mogą być potraktowane jako przychody otrzymane na powiększenie kapitału zakładowego, a tym samym należące do kategorii nie podlegających opodatkowaniu w rozumieniu art.12 ust. 4 pkt 4 u.p.d.o.p.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędziowie NSA Bogdan Lubiński (sprawozdawca), del. WSA Andrzej Jagiełło, Protokolant Anna Dziosa, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. S.A. w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 18 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Ol 111/09 w sprawie ze skargi A. S.A. w M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 23 października 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 marca 2009 r., sygn. akt I SA/Ol 111/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę "A. G. D." S.A. w M. (zwanej dalej: spółką) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 października 2008 r. w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że wnioskiem z dnia 23 lipca 2008 r. spółka zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spłat wierzytelności przejętych przez spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa. Wyjaśniła, że w dniu 28 lutego 2007 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy "A. - O. Z. D." S.A. z siedzibą w O. (obecnie "A. - G. D." S.A.) podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji. Zgodnie z uchwałą akcje zostały objęte przez: "A. - P." Sp. z o. o. z siedzibą w Z. oraz przez "C." S.A. z siedzibą w G. w zamian za aport w postaci przedsiębiorstw spółek w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.- zwanej dalej Kc). Przeniesienie na wnioskodawcę przedmiotowych przedsiębiorstw nastąpiło w formie aktu notarialnego. W skład przedsiębiorstw wchodziły m. in. wierzytelności wobec kontrahentów spółek. Wierzytelności te w momencie powstania zostały zarachowane jako przychody należne zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej updop) i odprowadzono od nich podatek dochodowy. W toku egzekucji, z uwagi na niewielkie prawdopodobieństwo ściągnięcia należności, od niektórych z nich utworzono odpisy aktualizacyjne. Odpisy nie zostały jednak uznane za koszty uzyskania przychodów. Po nabyciu obu przedsiębiorstw przez wnioskodawcę dłużnicy wierzytelności zostali zawiadomieni o zmianie wierzyciela. Dłużnicy wierzytelności, co do których utworzono odpisy aktualizacyjne, swoje zobowiązania spłacają bezpośrednio na rachunek nowego wierzyciela.