Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 marca 2009 r., sygn. I SA/Ol 111/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Kędzierski, Sędzia WSA Tadeusz Piskozub, Protokolant Marika Brzozowiec, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 18 marca 2009 r., sprawy ze skargi Spółki A na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 23 lipca 2008 r., złożonym na urzędowym formularzu, Spółka A z siedzibą w M. na podstawie art. 14b § 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spłat wierzytelności przejętych przez Spółkę w ramach aportu przedsiębiorstwa.
Opisując zaistniały stan faktyczny, podatnik wyjaśnił, iż w dniu 28 lutego 2007 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki B z siedzibą w O. (obecnie Spółka A) podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji nowych akcji. Zgodnie z uchwałą akcje zostały objęte przez: Spółkę C z siedzibą w Z. oraz przez Spółkę D. z siedzibą w G. w zamian za aport w postaci przedsiębiorstw Spółek w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Przeniesienie na wnioskodawcę przedmiotowych przedsiębiorstw nastąpiło w formie aktu notarialnego. W skład przedsiębiorstw wchodziły m. in. wierzytelności wobec kontrahentów Spółek. Wierzytelności te w momencie powstania zostały zarachowane jako przychody należne zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i odprowadzono od nich podatek dochodowy. W toku egzekucji, z uwagi na niewielkie prawdopodobieństwo ściągnięcia należności, od niektórych z nich utworzono odpisy aktualizacyjne. Odpisy nie zostały jednak uznane za koszty uzyskania przychodów. Po nabyciu obu przedsiębiorstw przez wnioskodawcę dłużnicy wierzytelności zostali zawiadomieni o zmianie wierzyciela. Dłużnicy wierzytelności, co do których utworzono odpisy aktualizacyjne, swoje zobowiązania spłacają bezpośrednio na rachunek nowego wierzyciela.
-
keyboard_arrow_right