Wyrok NSA z dnia 3 września 2010 r., sygn. II FSK 1688/09
Odwołując się do treści art. 19 ust. 1 i art. 17 ust. 2 u.p.d.o.f., że organ podatkowy ma prawo sprawdzić i urealnić wartość nominalną udziałów i nie może zapewnić podatnika w drodze interpretacji o tym, że nie będzie w przyszłości przeprowadzać kontroli podatkowej w przedmiocie objętym pytaniem.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie: NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, NSA del. Jan Grzęda (sprawozdawca), Protokolant: Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w 3 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Po 402/09 w sprawie ze skargi M. N. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 19 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz M. N. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 28 maja 2009r. sygn. akt I SA/Po 402/09 oddalił skargę M.N. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 19 stycznia 2009r.
W zaskarżonej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w P., działając jako organ upoważniony do wydania interpretacji w imieniu Ministra Finansów, stwierdził że stanowisko przedstawione we wniosku o jej udzielenie jest nieprawidłowe.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik jest właścicielem składników majątkowych, w tym nieruchomości i udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych. W przyszłości zamierza wnieść niektóre z tych składników majątkowych jako wkład niepieniężny (aport) do spółki kapitałowej. Wkłady zostaną wniesione z uwzględnieniem ich wartości rynkowej. Wartość rynkowa przedmiotowego wkładu będzie wyższa niż wartość nominalna udziałów wydanych przez spółkę, do której wniesiony zostanie aport. Nadwyżka wartości przedmiotu wkładu ponad nominalną wartość otrzymanych udziałów przekazana zostanie na kapitał zapasowy spółki.