Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2010 r., sygn. I FSK 206/09
Uchylenie pewnego przepisu prawa czy też całej ustawy nie oznacza, że do pewnych stanów faktycznych powstałych pod rządem dawnych przepisów nie stosuje się dawnych przepisów. Zasadą jest bowiem, że do stosunków prawnych powstałych przed wejściem w życie nowej ustawy stosuje się prawo dotychczasowe, chyba że przepisy nowe stanowią inaczej. Generalnie dotyczy to norm materialnoprawnych.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA del. Maria Zawadzka, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. K. - A.-H. E.-I. C. S. U.T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 15 października 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 676/07 w sprawie ze skargi A. K. - A.-H. E.-I. C. S. U.T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia 10 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego i kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. K. - A.-H. E.-I. C. S. U.T. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w S. kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 października 2008 r., sygn. akt I SA/Sz 676/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 10 sierpnia 2007 r. w przedmiocie określenia kwoty podatku akcyzowego i kwoty podatku od towarów i usług.
W dniu 3 maja 2002 r. na podstawie T2 nr [...] zgłoszono do wspólnej procedury tranzytowej samochód osobowy marki Renault Clio 2. Towar został wprowadzony na polski obszar celny przez przejście graniczne w L. i zarejestrowany wg ewidencji pod pozycją [...] w dniu 4 maja 2002 r.
W związku ze stwierdzeniem niezakończenia procedury tranzytu i usunięciem towaru spod dozoru celnego Naczelnik Urzędu Celnego II w S. wszczął postępowanie w sprawie uregulowania sytuacji ww. towaru, w konsekwencji którego w decyzji z dnia 19 października 2002 r. skierowanej do głównego zobowiązanego w procedurze tranzytu - C. i przewoźnika towaru - Skarżącego oraz jego odbiorcy - firmy P.H.U Z., stwierdził powstanie w dniu 11 maja 2002 r. długu celnego i określił kwotę wynikającą z długu celnego. Skarżący nie odwołał się od powyższej decyzji, postanowieniem z dnia 17 grudnia 2002 r. Dyrektor Izby Celnej w S. odmówił mu przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.