Wyrok NSA z dnia 21 września 2010 r., sygn. II FSK 595/09
Regulacja zawarta w art. 16 ust. 1 pkt 60 u.p.o.d.p. nie daje podstaw do badania, że stosunek zadłużenia podatnika względem jego znaczącego udziałowca do kapitału zakładowego wynika jedynie ze sztucznej struktury, mającej na celu wyłącznie uniknięcie opodatkowania. Przepis ten nie daje podatnikowi żadnej możliwości wykazania, że warunki współpracy z udziałowcem nie odbiegają od warunków między podmiotami niezależnymi. Tym samym nie można uznać, iż wprowadzenie różnych zasad dotyczących zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczek uzasadnione było innymi przyczynami niż miejsce siedziby udziałowca.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Grzegorz Borkowski, WSA del. Bogusław Woźniak, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 1715/08 w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. (dawniej E. sp. z o.o.) z/s w S. na decyzję Ministra Finansów z dnia 17 kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 stycznia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 1715/08 ze skargi E. Sp. z o.o. (dawniej E. Sp. z o.o.) z siedzibą w S. (dalej: spółka) uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Finansów z dnia 17 kwietnia 2008 r. oraz poprzedzające ją postanowienie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2007 r., stwierdził, że uchylona decyzja i postanowienie nie mogą być wykonane w całości oraz zasądził od Ministra Finansów na rzecz E. Sp. z o.o. (dawniej E. Sp. z o.o.) z siedzibą w S. kwotę 440 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Ze stanu sprawy wynika, że pismem z dnia 28 czerwca 2007 r. spółka złożyła do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.