Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2010 r., sygn. I FSK 1113/09
Art. 116 § 2 Ordynacji jednoznacznie rozstrzyga o odpowiedzialności członka zarządu spółki za zobowiązania lub zaległości spółki, które powstały w czasie pełnienia przez niego obowiązków członka zarządu.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Po 651/08 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 12 marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe Spółki z tytułu podatku od towarów i usług za okres od lipca do grudnia 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Po 651/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 12 marca 2008 r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe Spółki z tytułu podatku od towarów i usług za okres od lipca do grudnia 2002 r.
Z przedstawionych przez Sąd I instancji ustaleń faktycznych wynika, że decyzją z dnia 27 lipca 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego P. określił Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Usługowo-Handlowemu "Q." sp. z o.o. w P. zaległość podatkową w podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do grudnia 2002 r. wraz z odsetkami za zwłokę na dzień wydania decyzji.
Postanowieniem z dnia 11 września 2007 r. wszczęto postępowanie podatkowe w sprawie orzeczenia i przeniesienia odpowiedzialności solidarnej za zaległości Spółki.
W trakcie prowadzonego postępowania podatkowego jeden z członków zarządu zwrócił się o zawieszenie prowadzonego postępowania podatkowego w związku ze złożeniem pozwu z dnia 22 października 2007 r. do Sądu Rejonowego w Poznaniu o rozwiązanie Spółki. Z treści załączonego do wniosku pozwu wynikało, że w okresie od 21 października 2003 r. do 22 października 2004 r. składane były wnioski o ogłoszenie upadłości Spółki. Z powodu nieuzupełnienia przez Zarząd Spółki braków formalnych we wnioskach nie zostały one przyjęte. Jednocześnie strona poinformowała, że dnia 10 marca 2005 r. złożył rezygnację z funkcji członka zarządu Spółki. W ocenie organu podatkowego z akt sprawy wynika, że Z. K. w 2002 r. pełnił funkcję członka zarządu Spółki i zgodnie z unormowaniem art. 116 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej "O.p.") ponosi odpowiedzialność za zaległości Spółki z tytułu podatku od towarów i usług. Ponadto postępowanie egzekucyjne wszczęte wobec zobowiązanej Spółki okazało się bezskuteczne. W trakcie prowadzonego postępowania egzekucyjnego nie ustalono aktywów Spółki, z których możliwe byłoby zaspokojenie przedmiotowych zaległości podatkowych. Aktywów takich nie wskazał również Z. K. Z akt sprawy wynika również to, że Spółka w sierpniu 2002 r. zaprzestała spłaty zobowiązań podatkowych. Wniosek o ogłoszenie upadłości nie został jednak wówczas złożony. Nastąpiło to dopiero po upływie roku od zaprzestania spłaty zobowiązań wobec Skarbu Państwa. Uwzględniając powyższe decyzją z dnia 23 listopada 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego orzekł o odpowiedzialności solidarnej i przeniósł odpowiedzialność za zaległości podatkowe Spółki w podatku od towarów i usług na członków zarządu: A. K., W. D., Z. K. i R. D..