Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2010 r., sygn. II FSK 1539/09
Organ podatkowy, będący wierzycielem, miał prawo wyboru podatnika lub podatników, w stosunku do których będzie domagał się spełnienia świadczenia. Oznacza to, że mógł skierować zarówno upomnienie lub tytuł wykonawczy tylko do jednego małżonka lub do obojga z nich.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. S. i A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Gl 1159/08 w sprawie ze skargi E. S. i A. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 6 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę E. i A. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych.
Stan sprawy Sąd przedstawił następująco:
Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. postanowieniem z dnia 6 października 2006 r. odmówił skarżącym umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego z dnia 1 września 2006 r. nr [...] oraz doręczenia tytułu wykonawczego, wskazując, że tytuł wykonawczy wystawiono na podstawie decyzji Naczelnika tegoż Urzędu z dnia 30 grudnia 2003 r., określającej wysokość zobowiązania podatkowego skarżących w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003 r. oraz że odpis tytułu wykonawczego wraz z zawiadomieniem o zajęciu rachunku bankowego doręczono skarżącym dnia 25 września 2006 r.