Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 kwietnia 2010 r., sygn. I FSK 668/09

Postępowanie w sprawie sprostowania oczywistej omyłki nie dotyczy meritum sprawy, a więc ponownego rozpoznania sprawy co do istoty, co jest istotą postępowania odwoławczego. Zatem postępowanie nie dotyczące istoty sprawy nie powinno być blokowane przez postępowanie odwoławcze.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych "D." sp. z o.o. z siedzibą w W., Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 listopada 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1513/08 w sprawie ze skargi "D." sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia postanowienia w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w decyzji i umorzenia postępowania w sprawie 1) oddala skargę kasacyjną "D." sp. z o.o. z siedzibą w W., 2) oddala skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w W., 3) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 listopada 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 1513/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi "D." sp. z o.o. z siedzibą w W. uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 27 marca 2008 r., Nr (...) w przedmiocie uchylenia postanowienia w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w decyzji i umorzenia postępowania w sprawie, stwierdził, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości oraz orzekł o kosztach postępowania sądowego.

W uzasadnieniu Sąd I instancji przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania. W tych ramach Sąd wskazał, że decyzją z 3 października 2007 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do lipca 2002 r. oraz od września do grudnia 2002 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w sierpniu 2002 r. oraz kwotę do zwrotu za ten okres. Następnie w dniu 25 października 2007 r. organ ten wydał postanowienie o sprostowaniu oczywistej omyłki na stronie 87 wyżej wskazanej decyzji, polegającej na błędnym poinformowaniu strony o konieczności opłacenia ewentualnego odwołania opłatą skarbową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00