Wyrok NSA z dnia 9 marca 2010 r., sygn. I FSK 4/09
Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, a nie o kwotę wykazaną jedynie jako ten podatek, nie będąc nim faktycznie, a więc nie będąc świadczeniem należnym Skarbowi Państwa.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "D." Sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 września 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 413/08 w sprawie ze skargi D. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 10 grudnia 2007 r., nr nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od D. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3600 zł /słownie: trzy tysiące sześćset złotych / tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 2 września 2008r., sygn. akt III SA/Wa 413/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "D." sp. z o.o. w W. (dalej zwana "skarżącą") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 10 grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002 r.
1.2. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z 3 października 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za ww. okres rozliczeniowy.
Organy podatkowe ustaliły, że spółka powstała z udziałów osób fizycznych, w tym prezesa zarządu z okresu badanego podatkowo - J. G. W zarządzie wiceprezesem spółki był syn J. G. - G. G., a drugi z synów M. G. był w spółce zatrudniony jako kierowca. W statutowym przedmiocie działalności spółki znajdował się obrót paliwami. Spółka posiadała stacje paliw w W., w M. i N. oraz samochody specjalistyczne do przewozu paliwa. Jak wynika z danych księgowych obrót dotyczył oleju napędowego i etyliny. W 2002 r. spółka utrzymywała kontakty handlowe ze spółką "B." oraz jednoosobowymi przedsiębiorcami działającymi pod firmami "J.", "T.", "K.", "P.", "X". Jak ujawniono w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w S. wszystkie te podmioty gospodarcze wiązały działania pozaprawne podejmowane w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kosztem Skarbu Państwa. Kontakty obejmowały cały kraj, na co wskazują dokumenty handlowe oraz wyroki: SR w K. z 24 maja 2006 r., sygn. akt [...] oraz z dnia 26 września 2006 r., sygn. akt [...] w O. W sprawach tych śledztwa prowadzono równolegle, w różnych ośrodkach.