Wyrok NSA z dnia 9 marca 2010 r., sygn. I FSK 3/09
1. Przepis art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej dotyczący przedawnienia zobowiązań podatkowych ma zastosowanie do należności z tytułu nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług.
2. Z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT i akcyzie z 1993 r. wynika, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, a nie o kwotę wykazaną jedynie jako ten podatek, nie będąc nim faktycznie, a więc nie będąc świadczeniem należnym Skarbowi Państwa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. i D. Sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 września 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 412/08 w sprawie ze skargi D. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 10 grudnia 2007 r., nr nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do grudnia 2001 r. 1. oddala obie skargi kasacyjne, 2. zasądza od D. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3600 zł /słownie: trzy tysiące sześćset złotych / tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 września 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 412/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na skutek skargi "D." sp. z o.o. z siedzibą w W., stwierdził nieważność decyzji z dnia 10 grudnia 2007 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za rok 2001, w części dotyczącej miesięcy maj - listopad 2001 r., w pozostałej części oddalił skargę.
W uzasadnieniu Sąd I instancji przedstawił następujące ustalenia faktyczne i prawne sprawy:
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. decyzją z dnia 6 grudnia 2006 r., określił Spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, w podatku od towarów i usług do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiąc maj 2001 r. oraz zobowiązanie podatkowe za okresy od czerwca do grudnia 2001 r.