Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2009 r., sygn. I OSK 141/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie Sędzia NSA Irena Kamińska Sędzia del. WSA Jacek Fronczyk (spr.) Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wójta Gminy Dobra od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 3 grudnia 2008 r. sygn. akt II SA/Sz 558/08 w sprawie ze skargi A. C. na działanie Wójta Gminy Dobra w przedmiocie czynności komisji konkursowej powołanej do wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora szkoły publicznej 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. nakazuje ściągnąć od A. C. na rzecz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie 200 (dwieście) złotych tytułem nieuiszczonego wpisu sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 grudnia 2008 r. o sygn. akt II SA/Sz 558/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uwzględnił skargę A. C., stwierdzając bezskuteczność czynności Wójta Gminy Dobra, polegającej na odrzuceniu oferty skarżącej przez komisję konkursową, powołaną przez Wójta Gminy Dobra w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w M.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

W dniu [...] marca 2008 r. Wójt Gminy Dobra ogłosił konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w M.

W wyniku przeprowadzonego w dniu [...] maja 2008 r. konkursu, powołana przez Wójta Gminy Dobra komisja konkursowa nie dopuściła do dalszego postępowania A.C. i odrzuciła jej ofertę. Powodem odrzucenia był brak zaświadczenia lekarskiego, wydanego przez lekarza uprawnionego do wydania takiego zaświadczenia (lekarza medycyny pracy) o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym, o czym poinformowano zainteresowaną pismem z dnia [...] maja 2008 r.

W odpowiedzi na ww. pismo A. C., w dniu [...] maja 2008 r., wniosła do Wójta Gminy Dobra o unieważnienie konkursu w związku z nieuzasadnionym odrzuceniem jej oferty. W uzasadnieniu wskazała, że z ogłoszenia o konkursie wynika, iż oferty osób przystępujących do konkursu powinny zawierać m. in.: "zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym". Powyższy wymóg wynika również z powołanego przez organ w ogłoszeniu § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek (Dz. U. Nr 89, poz. 826 ze zm.). Wobec tego, zdaniem zainteresowanej, każde zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym, nie tylko to wydane przez lekarza specjalistę z zakresu medycyny pracy, spełnia wymóg określony w powołanym przepisie. Zatem także zaświadczenie załączone do oferty wnioskodawczyni, wydane przez lekarza pneumonologa, powinno zostać uznane za prawidłowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00