Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2009 r., sygn. II OSK 217/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędziowie sędzia NSA Bożena Walentynowicz sędzia NSA Jacek Hyla (spr.) Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. i S. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 listopada 2007 r. sygn. akt III SA/Po 70/07 w sprawie ze skargi W. i S. Ś. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. II SA/Po 70/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę W. i S. Ś. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania.

Z uzasadnienia wyroku sądu I instancji wynika, że decyzją z dnia [...] września 2006 r., nr [...], Prezydent Miasta Piły na podstawie art. 9 ust. 2b i 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 87, poz. 960 ze zm.) orzekł o wymeldowaniu S. i W. Ś. z pobytu stałego z budynku położonego w P., przy ulicy [...].

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji podniósł, że w dniu [...] sierpnia 2006 r. w wyniku postępowania egzekucyjnego dokonano eksmisji osób wymeldowanych. Organ podał, że w dniu 5 września 2006 r. przeprowadzono oględziny przedmiotowej nieruchomości, stwierdzając, że budynki są zdewastowane i nikt w nich od dłuższego czasu nie zamieszkuje. Organ meldunkowy wyjaśnił, że zameldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym i potwierdza fakt pobytu w danym lokalu, zgodnie z art. 9 ust. 2b ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Istotą ewidencji ludności jest to, aby rejestracja osób była zgodna ze stanem faktycznym. W myśl art. 15 ust. 2 powołanej powyżej ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, wystarczającą przesłanką orzeczenia o wymeldowaniu z pobytu stałego jest opuszczenie lokalu przez osobę w nim zameldowaną i niedopełnienie obowiązku wymeldowania się.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00