Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 kwietnia 2009 r., sygn. I OSK 762/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch, Sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.), Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński, Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 29.listopada 2007r. sygn. akt II SA/Łd 971/07 w sprawie ze skargi J. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] sierpnia 2007r. nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 listopada 2007 r. sygn. akt. II SA/Łd 971/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę J. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...], w przedmiocie zasiłku stałego.

Przedmiotowy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Pismem z dnia [...] lipca 2007 r. J. T. wniosła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy zakończonej decyzją z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...], o odmowie stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji tego organu z dnia [...] lutego 2002 r. nr [...], utrzymującej w mocy decyzję Rady Miejskiej w Łodzi, z dnia [...] grudnia 2001 r., odmawiającą przyznania J. T. zasiłku stałego w miesiącu październiku 2001 r. W treści wniosku strona opisała swoją trudną sytuację życiową oraz materialną, a także wskazała, iż definicja całkowitej niezdolności do pracy zapisana w ustawie o pomocy społecznej w połączeniu z brzmieniem ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie mogła odnosić się do pojęcia "zdolność do pracy", którego ustawodawca użył do określenia przesłanek nabycia prawa do zasiłku stałego. Ponadto skarżąca podniosła, że organ orzekający w sprawie był obowiązany wydać decyzję w oparciu o wszystkie przepisy, które znajdowały w sprawie zastosowanie, a zatem nie tylko w oparciu o ustawę o pomocy społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00