Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2009 r., sygn. II OSK 741/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj ( spr.) sędzia NSA Anna Żak Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. B. i W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 grudnia 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 1634/06 w sprawie ze skargi J. B. i W. M. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na podział nieruchomości 1. uchyla zaskarżony wyrok ze skargi kasacyjnej J. B. i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie; 2. oddala skargę kasacyjną W. M.; 3. zasądza od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz J. B. kwotę 400 zł (czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2006 r., sygn. akt I SA/Wa 1634/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. B. i W. M. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] lipca 2006 r. w przedmiocie pozwolenia na podział nieruchomości.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2006 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymał w mocy decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Kuratora Zabytków z dnia [...] sierpnia 2005 r. odmawiającą wydania pozwolenia na podział działki nr ewid. [...] przy ul. [...] w K. - J. w sposób określony przez uprawnionego geodetę. Organ odwoławczy wskazał, że działka położona jest na terenie zabytkowego układu urbanistycznego Konstancina -Jeziorny, wpisanego decyzją Konserwatora Zabytków m. st. Warszawy z dnia 28 lutego 1990 r. do rejestru zabytków pod nr rej. [...]. Organ I instancji stwierdził, że zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi przyjętymi dla terenu Konstancina - Jeziorny, działka po podziale nie może być mniejsza niż 3300 m2, a powstałe po podziale działki byłyby niezgodne ze standardem istniejących na tym obszarze działek. W odwołaniu od decyzji organu I instancji wnioskodawcy podnieśli m.in., że planowany podział ma wyłącznie na celu zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej współczesnym dwurodzinnym budynkiem w celu prawidłowego korzystania z dwóch odrębnych części budynku oraz, że organ oparł swoją decyzję na wytycznych konserwatorskich, które nie posiadają charakteru źródła prawa powszechnie obowiązującego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00