Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2009 r., sygn. I OSK 451/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.) del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Straży Granicznej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 grudnia 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 1643/07 w sprawie ze skargi K. B. na postanowienie Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] grudnia 2005r. nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania świadectwa służby oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 grudnia 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 1643/07 uchylił zaskarżone postanowienie Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] grudnia 2005 r. w przedmiocie odmowy sprostowania świadectwa służby.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Komendant Główny Straży Granicznej postanowieniem z dnia [...] grudnia 2005 r., wydanym na podstawie § 6 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie świadectw służby i opinii o służbie funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz.U. Nr 81, poz. 738), nie uwzględnił zażalenia K. B. na pismo Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w L., w którym poinformował K. B. o odmowie uwzględnienia jego wniosku o sprostowanie świadectwa służby. W uzasadnieniu podał, że podany w świadectwie okres jego służby - od dnia [...] maja 1991 r. do [...] sierpnia 1999 r. - odpowiada okresowi faktycznie pełnionej służby. Powyższego nie zmienia fakt, że decyzje o zwolnieniu K. B. ze służby w 1999 r. zostały usunięte z obrotu prawnego. W tym przypadku bowiem skutek uchylenia tych decyzji nie nastąpił wstecz, lecz do przodu, to jest od dnia, w którym stała się ostateczna decyzja nr [...] Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lipca 2004 r. Zdaniem Komendanta Głównego Straży Granicznej w przypadku K. B. okres od dnia [...] września 1999 r. do dnia zwolnienia ze służby z dniem [...] listopada 2004 r. należy traktować jako okres pozostawania poza służbą z uwagi na nieistnienie w tym okresie stosunku służbowego z prawem do uposażenia i otrzymywania renty inwalidzkiej na podstawie ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SG, BOR, PSP i SW oraz ich rodzin (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67 ze zm.). Ponadto z postanowień § 4 ust. 1 pkt 3 powołanego rozporządzenia nie wynika wyraźnie wymóg podania daty zwolnienia ze służby, natomiast należy podać podstawę prawną rozwiązania stosunku służbowego, co w wydanym K. B. świadectwie służby zostało wykonane.