Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2009 r., sygn. II OSK 1184/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędzia NSA Jacek Chleby Sędzia NSA Stanisław Nowakowski /spr./ Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 sierpnia 2007 r. sygn. akt II SA/Kr 1701/03 w sprawie ze skargi W. P. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] czerwca 2003 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 sierpnia 2007 r. Sygn. akt II SA/Kr 1701/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę W. P. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] czerwca 2003 r. w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich, które skarżący uzyskał z tytułu tzw. "utrwalania władzy ludowej".

Sąd pierwszej instancji podniósł, że wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z dnia 15 kwietnia 2002 r., sygn. akt. II SA/Kr 1562/99 uchylono decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia [...] czerwca 1999 r. o pozbawieniu W. P. uprawnień kombatanckich, a także decyzję poprzedzającą tegoż organu z dnia [...] maja 1999r. Uchylając wówczas decyzje Naczelny Sąd Administracyjny nakazał zbadać dokumenty znajdujące się w Archiwum Straży Granicznej by sprawdzić, czy skarżący nie spełnia wymagań o jakich mowa w art. 1 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 1997 r. Nr 142, poz. 950 ze zm.). Nadto zalecono by organ zbadał dostępne publikacje historyczne w zakresie uzyskania informacji dotyczących formacji wojskowych, w których służył skarżący po wojnie oraz ich udziału w walkach z oddziałami ugrupowań poniemieckich. Jednocześnie Sąd ten wykluczył możliwość udziału skarżącego w walkach z oddziałami UPA.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00