Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2009 r., sygn. II OSK 1018/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Grzegorz Saniewski Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Infrastruktury od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lutego 2008 r. sygn. akt IV SA/Wa 2552/07 w sprawie ze skargi Spółki A. na decyzję Ministra Gospodarki Morskiej z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie nakazu opuszczenia polskich obszarów morskich przez statek 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz oddala skargę, 2. zasądza od Spółki A. na rzecz Ministra Infrastruktury kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 lutego 2008 r. (sygn. akt IV SA/Wa 2552/07) w sprawie ze skargi A. na decyzję Ministra Gospodarki Morskiej z dnia [...] sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie nakazu opuszczenia polskich obszarów morskich uchylił zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z dnia [...] czerwca 2006 r.
Jak wskazał Sąd pierwszej instancji, w uzasadnieniu uchylonej decyzji Minister Gospodarki Morskiej podał, iż statek s/s A. bandery holenderskiej został przyholowany do Portu Północnego w Gdańsku w dniu 26 lutego 2006 r., w celu przeprowadzenia remontu polegającego m.in. na usunięciu jego elementów azbestowych. Organ wskazał, że w dniu 13 stycznia 2006 r. pomiędzy armatorem, a B. S.A. została zawarta umowa o użytkowanie części nabrzeża przy Pirsie Rudowym Portu Północnego w Gdańsku oraz dzierżawy określonych gruntów i obiektów na okres jednego roku.
Przeprowadzona w dniu 28 lutego 2006 r. inspekcja statku, dokonana przez komisję powołaną przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni wraz z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie stwierdziła obecności odpadów na statku ani luźnego materiału mogącego stanowić odpad azbestowy. W dniu 26 kwietnia 2006 r. Dyrektor Urzędu Morskiego zezwolił na przystąpienie do prac przygotowawczych, związanych z planowaną renowacją statku. Jednak kontrola przeprowadzona w dniu 27 kwietnia 2006 r. przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ujawniła, że na statku znajduje się ok. 500 m3 odpadów azbestowych, które nie zostały zgłoszone przed wejściem statku do portu, do czego, w ocenie organu, zobowiązany był kapitan statku.