Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 września 2009 r., sygn. II OSK 985/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Krystyna Borkowska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska- Górnikiewicz sędzia del. WSA Arkadiusz Despot- Mładanowicz Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 17 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Miasta Ustki od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 grudnia 2008 r. sygn. akt II SA/Gd 559/07 w sprawie ze skargi R. A., A. W., T. S.- B., W. N. i D. M. na uchwałę Rady Miejskiej w Ustce z dnia 26 kwietnia 2007 r. nr VII/55/2007 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 grudnia 2008 r., sygn. akt II SA/Gd 559/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej w Ustce z dnia 26 kwietnia 2007 r., nr VII/55/2007 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego nieruchomości położone w Ustce przy ul. S. i W.j oraz pas drogowy ul. Z. na odcinku od ul. J. do ul. D.j pod nazwą "Kwiatowa C" oraz odrzucił skargę D. M. na przedmiotową uchwale.

Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach prawnych i faktycznych sprawy.

R. A., D. M., A. W., M. O., T. S., W. N. i T. N. - po uprzednim wyczerpaniu trybu przewidzianego w art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - o samorządzie gminnym - wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Ustce z dnia 26 kwietnia 2007 r. nr VII/55/2007. W skardze podniesiono, że przedmiotowa uchwała narusza ich interes prawny poprzez usankcjonowanie samowoli budowlanych istniejących na terenie objętym planem. W budynkach tych prowadzana jest działalność usługowa (funkcjonują w nich pensjonaty), co narusza prawo mieszkańców do spokojnego zamieszkiwania. Skarżący wskazali, że na przedmiotowym terenie dopuszczalna dotychczas była jedynie zabudowa o funkcji mieszkaniowej. Przewidziana w zaskarżonym planie możliwość prowadzenia uciążliwej działalności gospodarczej narusza konstytucyjne prawa właścicieli sąsiednich nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00