Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 września 2009 r., sygn. II OSK 1499/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Krystyna Borkowska Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska- Górnikiewicz sędzia del. WSA Arkadiusz Despot- Mładanowicz (spr.) Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 17 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 czerwca 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 220/08 w sprawie ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej Budynku przy ul. [...] w K. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia pozwolenia na użytkowanie oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 24 czerwca 2008 r. sygn. akt SA/Kr 220/08 uchylił decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] grudnia 2007 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie Powiat Grodzki z dnia [...] maja 2007 r., wydane w sprawie udzielenia pozwolenia na użytkowanie.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie Powiat Grodzki decyzją z dnia [...] maja 2007 r. odmówił Wspólnocie Mieszkaniowej Budynku przy ul. [...] w Krakowie (zwanej dalej również Wspólnotą Mieszkaniową) udzielenia pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego, wielorodzinnego z garażami, przy ul. [...] nr [...] w Krakowie, zlokalizowanego na działce [...] i [...],[...],[...],[...] obr. [...] Śródmieście. W podstawie prawnej organ powołał art. 59 ust. 5 w zw. z art. 55 ust. 1, art. 80 ust. 2 pkt 1 i art. 83 ust. 1 i ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2006 r. nr 156 póz. 1118 ze zm.) oraz art. 104 k.p.a.

Organ uznał, że wnioskodawca nie jest podmiotem uprawnionym do wystąpienia o wydanie przedmiotowej decyzji, gdyż zgodnie z art. 59 ust. 7 Prawa budowlanego prawo takie posiada jedynie inwestor. Wniosek powinien pochodzić od inwestora wymienionego w decyzji pozwolenia na budowę, którym w rozpatrywanym przypadku jest [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. Brak jest dokonania przez właściwy organ architektoniczno-budowlany przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę na wnioskodawcę, a także oświadczenia kierownika budowy w zakresie wykonywania całego obiektu budowlanego. Nie dołączono oświadczenia kierownika budowy o podjęciu obowiązków kierownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00