Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2009 r., sygn. I OSK 552/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) Sędziowie NSA Barbara Adamiak Roman Ciąglewicz Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 lutego 2009 r. sygn. akt II SA/Ol 532/08 w sprawie ze skargi J.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 lutego 2009 r., sygn. akt. II SA OI 532/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę J.W., reprezentowanego przez adwokata ustanowionego z urzędu M.G., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] oraz przyznał na rzecz pełnomocnika kwotę 240 zł tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Decyzją z dnia [...] stycznia2008 r. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnie, działając z upoważnienia Wójta Gminy Szczytno, na podstawie art. 3 ust. 4, art. 4, art. 8 w zw. z art. 39, art. 102, 106 i 107 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, ze zm.), odmówił przyznania J.W. świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej w formie bezzwrotnego zasiłku celowego z przeznaczeniem na zakup żywności. W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, iż wnioskodawca został poinformowany pisemnie o terminie przeprowadzenia wywiadu środowiskowego pod wskazanym we wniosku adresem, tj. ul. S. w Szczytnie. J.W. odebrał pismo i potwierdził, że w wyznaczonym terminie będzie w miejscu zamieszkania, jednak w wyznaczonym dniu pracownik nie mógł przeprowadzić wywiadu środowiskowego, gdyż zainteresowany nie wpuścił go do mieszkania i na klatce schodowej poinformował, że nie mieszka w tym lokalu, a jego matka nie wyraża zgody na wejście do niego. Organ zaznaczył też, że ponowiono próbę przeprowadzenia wywiadu w miejscu zamieszkania wnioskodawcy, która również nie powiodła się, gdyż w wyznaczonym terminie pracownik socjalny nie zastał tam nikogo. Wnioskodawcy proponowano także przeprowadzenie wywiadu podczas nieobecności jego matki, ale również ta oferta nie zostało zaakceptowane przez wnoszącego, który stwierdził, że jego matka nie opuszcza domu. Organ podniósł, iż wobec powyższego nie był w stanie ocenić sytuacji zainteresowanego, a z uwagi na powyższe okoliczności oraz postawę wnioskodawcy uzasadniona była odmowa przyznania żądanego świadczenia.