Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 5 października 2009 r., sygn. I OSK 147/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch Sędzia WSA del. Ewa Kwiecińska (spr.) Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 5 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 listopada 2008 r. sygn. akt IV SAB/Po 9/08 w sprawie ze skargi O. K. na bezczynność Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu w przedmiocie wymierzenia organowi grzywny za niewykonanie orzeczenia Sądu w sprawie IV SAB/Po 31/06 postanawia: 1. uchylić zaskarżony wyrok i odrzucić skargę, 2. zasądzić od O. K. na rzecz Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu kwotę 237 (dwieście trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 listopada 2008 r., sygn. akt IV SAB/Po 9/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę O. K. na niewykonanie wyroku WSA w Poznaniu z dnia 1 lutego 2007 r., sygn. akt IV SAB/Po 31/06, i wymierzył Dyrektorowi Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu grzywnę w kwocie 1000 zł.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 1 lutego 2007 r., IV SAB/Po 31/06 zobowiązał Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu do udzielenia O. K. pisemnej informacji o powodach unieważnienia pisemnego egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym, ze wskazaniem na naruszenie przepisów dotyczących przeprowadzania egzaminów bądź anulowania unieważnienia ww. egzaminu i wystawienia skarżącej oceny.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, iż co prawda unieważnienie egzaminu nie musi nastąpić w formie decyzji administracyjnej, to jednak brak jest kontrargumentów, by takie organy, jak OKE i jej dyrektor, wykonując zadania administracji publicznej, wpływające na status prawny obywatela, postępowały zgodnie z zasadami ogólnymi postępowania administracyjnego, unormowanymi w k.p.a., które stanowią przecież pewien wzorzec w nawiązaniu do zasad państwa prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00