Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 6 marca 2009 r., sygn. I OZ 145/09

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, , , po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia K. P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 30 grudnia 2008 r., sygn. akt IV SA/Po 456/08 oddalające wniosek o wyłączenie Sędziego M. D. od orzekania w sprawie w sprawie ze skargi K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego postanawia: oddalić zażalenie

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia 30 grudnia 2008 r., sygn. akt IV SA/Po 456/08 oddalił wniosek skarżącej K. P. o wyłączenie Sędziego M. D. od orzekania w sprawie z jej skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia [...] lipca 2008 r. w przedmiocie zasiłku celowego.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd podniósł, że skarżąca jako przyczynę zgłoszenia żądania wskazała toczące się postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Strasburgu, spór z Sędzią D. polegający na tym, iż był jednym z sędziów orzekających w sprawie z jej skargi na czynności Komornika Sądu Rejonowego w Poznaniu (postanowienie z dnia 28 czerwca 2000 r., II Cz [...] Sądu Okręgowego w Poznaniu), udział Sędziego w postępowaniach w Sądzie Okręgowym w Poznaniu związanych z eksmisjami z lokali spółdzielczych, wyrok w sprawie IV SA/Po 1120/04, w której sędzia nie był sprawozdawcą. Sąd pierwszej instancji uznał, że wniosek skarżącej jest nieuzasadniony. Art. 45 ust. 1 Konstytucji RP stanowi, że podmiotowym prawem o randze konstytucyjnej jest prawo każdego obywatela do bezstronnego sądu. Urzeczywistnienie tego prawa następuje w licznych gwarancjach ustawowych, a jedną z nich jest instytucja wyłączenia sędziego zawarta również w postępowaniu przed sądami administracyjnymi przewidziana w art. 18 i 19 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153 poz. 1270 ze zm., zwanej dalej P.p.s.a). W ocenie Sądu bezspornym w sprawie jest, że należy wykluczyć sytuację wyłączenia sędziego z mocy ustawy, o którym mowa w art. 18 P.p.s.a. Natomiast art. 19 P.p.s.a. w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 22 września 2006 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2006 Nr 208 poz. 1536) stanowi, że "niezależnie od przyczyn wymienionych w art. 18, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00