Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 maja 2009 r., sygn. I GSK 699/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński Sędzia NSA Tadeusz Cysek (spr.) Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 12 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I.H. - P.W. "H." I. - E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 4 grudnia 2007 r. sygn. akt III SA/Po 177/07 w sprawie ze skargi I.H. - P.W. "H." I. - E. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 4 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Po 177/07 oddalił skargę I.H. - P.W. "H." I.-E. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

Naczelnik Urzędu Celnego w L. decyzją z dnia [...] marca 2005 r., nr [...] uznał za nieprawidłowe dokonane przez I.H. - P.W. "H." I.-E. zgłoszenie celne SAD nr [...] z dnia [...] października 2002 r. w części dotyczącej stawki celnej i kwoty długu celnego. Organ wezwał importera do uiszczenia należności celnych od sprowadzonego z C. towaru oraz do uiszczenia odsetek wyrównawczych.

Organ podał, że do zgłoszenia celnego SAD dołączono m.in. świadectwa pochodzenia towaru: nr [...] z dnia [...] lipca 2002 r., nr [...] z dnia [...] sierpnia 2002 r. i nr [...] z dnia [...] sierpnia 2002 r. Wskazał również, iż polskie organy celne zwróciły się do c. władz celnych o przeprowadzenie weryfikacji świadectw pochodzenia pod względem ich autentyczności. Pismem z dnia [...] października 2003 r. c. władze celne nie potwierdziły autentyczności przedmiotowych świadectw. Negatywny wynik weryfikacji był podstawą do zmiany stawki konwencyjnej na wyższą autonomiczną stawkę celną.

Nałożenie obowiązku uiszczenia odsetek wyrównawczych wynikało natomiast z zarejestrowania kwoty długu celnego na podstawie nieprawidłowych danych - nieautentycznego świadectwa pochodzenia przedłożonego przez stronę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00