Wyrok NSA z dnia 21 października 2009 r., sygn. II GSK 125/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędzia del. WSA Magdalena Bosakirska Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 21 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 października 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1430/08 w sprawie ze skargi R. B. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] marca 2008 r. nr[...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 24 października 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 1430/08, oddalił skargę R. B. na decyzję Komendanta [...] Policji z dnia [...] marca 2008 r., Nr [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.
Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. Decyzją Komendanta Rejonowego Policji W. [...] z dnia [...] grudnia 2007 r., wydaną na podstawie przepisów art. 93 ust. 1, art. 92 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.), dalej także jako: u.t.d., przepisów L.p. 1.1 i 2.9 pkt 3 załącznika do tej ustawy nałożono na przedsiębiorcę - R. B. (dalej: skarżący) karę pieniężną w kwocie 13.000 zł. Przesłanką tego rozstrzygnięcia był stwierdzony podczas przeprowadzonej w W. w dniu [...] października 2007 r. kontroli samochodu Opel Omega, fakt wykonywania przez skarżącego, będącego kierowcą kontrolowanego pojazdu, przewozów okazjonalnych w krajowym transporcie drogowym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą z naruszeniem zakazu umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych (kara 5.000 zł) oraz wykonywania transportu drogowego bez wymaganej licencji, z wyłączeniem taksówek (kara 8.000 zł).
Kontrolowany pojazd wyposażony był w podświetloną listwę zainstalowaną na dachu, z numerem telefonu i napisem (E. L., E. [...], [...]), jak również w drogomierz o numerze fabrycznym [...]. Na pojeździe widniały oznaczenia w postaci napisu i numeru telefonu E. L., E. [...], [...], zaś kierujący przedstawił m.in. wypis nr [...] z licencji nr [...] na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób, wydanej na firmę H. [...] U. M. Sp. z o.o. z siedzibą w Z. Podczas kontroli wykonano dokumentację fotograficzną oznakowań pojazdu oraz kserokopie okazanych przez kierowcę dokumentów. Protokół z kontroli Nr [...] został podpisany przez kierującego pojazdem bez zastrzeżeń.