Wyrok NSA z dnia 8 października 2009 r., sygn. I GSK 769/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie NSA Jan Bała Jerzy Sulimierski (spr.) Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 8 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 13 marca 2008 r. sygn. akt III SA/Wr 398/07 w sprawie ze skargi W. J., J. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od W. J. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we W. wyrokiem z dnia 13 marca 2008 r., sygn. akt III SA/Wr 398/07 oddalił skargę W. J. i J. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług.
Referując stan faktyczny sprawy Sąd stwierdził, że w dniu [...] grudnia 2004 r., na podstawie dokumentu SAD nr [...], skarżący zgłosili do procedury dopuszczenia do obrotu na terytorium Wspólnoty sprowadzony ze Szwajcarii używany samochód osobowy wyprodukowany w 1999 r., o pojemności silnika 2783 cm3. Do zgłoszenia celnego dołączyli m.in. rachunek nr [...] z dnia [...] grudnia 2004 r. na kwotę 1100 CHF z deklaracją potwierdzającą preferencyjne pochodzenie towaru, wystawiony przez szwajcarską firmę M., [...] R., Szwajcaria.
Za pośrednictwem Departamentu Kontroli Celno-Akcyzowej Ministerstwa Finansów organ celny uzyskał raport szwajcarskiej administracji celnej nr [...] z dnia [...] stycznia 2006 r. Pismo to informowało o wynikach śledztwa przeprowadzonego przez szwajcarską administrację celną, w rezultacie którego ustalono, że wystawca rachunku załączonego do zgłoszenia celnego nie istnieje. W związku z powyższym organ zwrócił się do biegłego o opinię co do wartości pojazdu identycznego lub podobnego jak importowany w sprawie, ale wyprodukowanego poza terytorium Wspólnoty.