Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. II FSK 276/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA del. Anna Znamiec (sprawozdawca), , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1017/07 w sprawie ze skargi "W." sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Finansów z dnia 12 marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "W." sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1017/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyniku skargi W. Spółka z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Ministra Finansów z dnia 12 marca 2007 r. Nr [...] odmawiającą zmiany postanowienia Ministra Finansów z dnia 3 stycznia 2007 nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie.
Spółka pismem z dnia 27 czerwca 2006 r. (data wpływu 3 lipca 2006 r.) złożyła wniosek co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w szczególności art. 12 umowy zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku zawartą w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90, dalej Umowa) w przedmiocie opodatkowania należności licencyjnych. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że Spółka nabywa od swojego kontrahenta W. GmbH z siedzibą w Niemczech urządzenia do profesjonalnej diagnostyki pojazdów w celu ich dalszej odsprzedaży. Wraz z nabyciem urządzenia profesjonalnej diagnostyki pojazdów nabywa również prawo do użytkowania oprogramowania (licencję) i prawo do jego dalszego udostępniania (sublicencję). Spółka wystąpiła z pytaniem czy w dniu dokonania wypłaty wynagrodzenia należnego kontrahentowi z tytułu korzystania i udostępnienia oprogramowania ostatecznemu nabywcy powinna potrącać zryczałtowany podatek dochodowy. Wątpliwości Spółki wynikały z faktu, że w definicji należności licencyjnych zawartej w art. 12 Umowy nie wymieniono należności z tytułu licencji do programów komputerowych. Zdaniem Spółki należności płacone za korzystanie z programów nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ w art. 12 Umowy nie zostały one wymienione. Na gruncie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 80, poz. 904 z późn. zm., dalej: u.p.a.) programy komputerowe nie są kwalifikowane jako utwory literackie, naukowe lub artystyczne.