Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 lutego 2009 r., sygn. I FSK 1759/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 marca 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 518/06 w sprawie ze skargi B.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 12 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz B.S. kwotę .... zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 2 marca 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 518/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 12 października 2005 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną decyzję, orzekł, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził koszty postępowania sądowego.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 10 czerwca 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za wrzesień 2004 r. W toku kontroli stwierdzono bowiem, że skarżący we wrześniu 2004 r. odliczył podatek naliczony wynikający z 12 faktur wystawionych przez firmę F.H. "A." w B., która dokonała zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R dopiero 7 grudnia 2004 r. Uznano zatem, iż w momencie wystawiania faktur sprzedawca nie był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i tym samym faktury te nie stanowią podstawy do odliczenia podatku naliczonego.

W wyniku złożonego odwołania Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z 12 października 2005 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie pierwszoinstancyjne. Organ ten uznał, że prawo do odliczenia podatku naliczonego jest ograniczone w pewnych ściśle określonych sytuacjach, a jedną z nich reguluje § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), który stanowi, iż nie dają podstawy do odliczenia podatku naliczonego faktury wystawione przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących. Za podmiot nieuprawniony została zaś uznana firma "A.". W ocenie organu tylko zarejestrowani podatnicy, jako podatnicy VAT czynni, mogą wystawiać faktury VAT w obrocie gospodarczym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00