Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygn. I FSK 238/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.Z.T.U.iR. Spółki Akcyjnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 marca 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1149/06 w sprawie ze skargi P.Z.T.U.iR. Spółki Akcyjnej w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 24 stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 14 marca 2007 r., syn. akt III SA/Wa 1149/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. S.A. z/s w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 24 stycznia 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.
1.2. Decyzją z dnia 26 czerwca 2005 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. określił spółce kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy za sierpień 2004 r. i ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za ten okres rozliczeniowy. Organ pierwszej instancji argumentował, że spółka zawarła 26 kwietnia 2002 r. z T. umowę retrocesji, na mocy której spółka świadczy na rzecz podmiotu amerykańskiego usługi reasekuracji czynnej. Świadczenie usług w sierpniu 2004 r. miało miejsce wyłącznie w siedzibie spółki w W. przez pracowników działu prawnego, aktuarialnego i finansowego. Jednocześnie w agencjach terenowych spółki świadczone były usługi ubezpieczeniowe stanowiące podstawowy profil jej działalności. Spółka, świadcząc usługi reasekuracji czynnej pomniejszyła kwotę podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, wynikające z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych ze świadczoną usługą reasekuracji czynnej, tj.: zakup sprzętu komputerowego zainstalowanego w agencjach ubezpieczeniowych, wynajem powierzchni lokalowych przeznaczonych do wykonywania działalności przez agencje, zakup usług serwisowych i części komputerowych na rzecz agencji, zakup usług prawnych obsługi Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, zakup usług prawnych w zakresie analizy prawnej zarzutów agenta wobec spółki, zakup usług doradztwa personalnego, zakup usług telekomunikacyjnych, sprzątania oraz artykułów biurowych przeznaczonych dla agencji ubezpieczeniowych spółki.