Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 5 marca 2009 r., sygn. I FSK 1249/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Mirella Łent, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M.F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 304/08 w sprawie ze skargi B.D. na interpretację M.F. z dnia 19 października 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 10 kwietnia 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 304/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi B. D. na interpretację Ministra Finansów z 19 października 2007 r. nr ... w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację; stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości oraz zasądził zwrot kosztów postępowania.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że wymienioną interpretacją wydaną na podstawie art. 14b § 1 i 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister Finansów stwierdził, iż stanowisko strony zawarte we wniosku z 15 lipca 2007 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek, jest nieprawidłowe. W 1994 r. skarżąca zakupiła 7,24 ha gruntu rolnego, który do chwili obecnej jest tak wykorzystywany. Następnie w 2004 r. teren ten podzieliła na 46 działek rolnych. Skarżąca chciała sprzedać 11 działek, wobec czego na prośbę potencjalnych nabywców, wystąpiła o warunki zabudowy dla tych działek. Warunki te skarżąca otrzymała. Ponadto uzyskała interpretację prawa podatkowego, zgodnie z którą sprzedaż 11 działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym skarżąca powinna się zarejestrować jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Mając to na uwadze skarżąca dokonała rejestracji i odprowadziła podatek od towarów i usług od 7 działek, które już sprzedała. W 2006 r. pozostały teren został objęty planem zagospodarowania przestrzennego gminy z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową i rekreacyjną. Skarżąca zamierza dokonać sprzedaży część pozostałego terenu. Pytanie skarżącej we wniosku o kolejną interpretację odnosiło się do opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży pozostałych działek pochodzących z jej majątku osobistego, zakupionego 13 lat temu, nie w celu dalszej odsprzedaży. Zdaniem skarżącej sprzedaż przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej działek będących majątkiem osobistym, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zmiana przeznaczenia gruntu przez gminę z rolnego na budowlany nie powinna oznaczać, że przy odsprzedaży części posiadanego terenu skarżąca automatycznie staje się handlującym, bowiem jej zamiarem nigdy nie był handel.