Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 marca 2009 r., sygn. I FSK 67/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. B. F. U.-H. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 13 września 2007 r. sygn. akt I SA/Ol 269/07 w sprawie ze skargi K. B. F. U.-H. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia 19 marca 2007 r. nr ... w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. B. F. U.-H. L. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. kwotę ... (...) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 września 2007 r., sygn. akt I SA/Ol 269/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę K. B. Firma Usługowo-Handlowa "L." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia 19 marca 2007 r., nr [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za 2004 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy rozstrzygnięcie Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O., który po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego określił skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od kwietnia do grudnia 2004 r. Jak wynikało z przeprowadzonego postępowania kontrolnego skarżąca we wskazanym wyżej okresie dokonywała zakupu oleju napędowego, a następnie sprzedawała ten olej innym odbiorcom, przy czym stwierdzono, że firma nie naliczała i nie odprowadzała podatku akcyzowego, a ponadto nie posiadała wymaganej prawem koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu olejem napędowym. Jak ustaliły organy, zakup oleju napędowego udokumentowany został fakturami VAT wystawionymi przez spółkę "E.", która, jak ustalono w toku czynności kontrolnych, z dniem 29 lutego 2004 r. została wykreślona z ewidencji podatników podatku od towaru i usług, a w okresie późniejszym brak było informacji o jej zaewidencjonowaniu. Co więcej, nie ustalono siedziby owej spółki, bowiem nie mieściła się ona ani pod adresem wskazanym w KRS, ani też adresem, który widniał na wystawianych fakturach VAT. Mając na względzie powyższe okoliczności organy podatkowe uznały, że spółka "E." jest podmiotem nieistniejącym, a skoro tak, to sprzedaż oleju napędowego nie została przez nią opodatkowana i w związku z tym, stosownie do art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257) opodatkowaniu akcyzą podlega nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych w postaci oleju napędowego przez skarżącą. Organ odwoławczy podkreślił przy tym, że za okres od 30 kwietnia 2004 r. na podstawie § 12 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego, zaś od 1 maja 2004 r. zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, podatnik będący sprzedawcą wyrobów akcyzowych był zwolniony z obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym jeżeli wykazał się szczególną starannością w sprawdzeniu swojego kontrahenta, jak również udokumentował fakt, iż od zakupionych wyrobów akcyzowych został zapłacony podatek na wcześniejszej fazie obrotu. Tymczasem skarżąca nie dowiodła w sposób dostateczny, że zakupiony olej napędowy pochodził z wiarygodnego źródła, a w szczególności, że dostarczająca towar spółka w ogóle istnieje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00