Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. II FSK 1589/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krystyna Nowak, Sędziowie: NSA Stanisław Bogucki, NSA del. Aleksandra Wrzesińska - Nowacka (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 458/07 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 4 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 sierpnia 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 458/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153,po. 1270 ze zm., powoływanej dalej jako p.p.s.a. ) oddalił skargę M. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 4 grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Ze stanu sprawy wynika, że skarżący nie zapłacił w terminie zryczałtowanego podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości w 2002 r. Zaległość z tego tytułu wynosiła 17 800 zł, podatnik zobowiązany był również do zapłaty odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, wynikającej z wydanej wcześniej na jego wniosek ostatecznej decyzji z 22 czerwca 2004 r., rozkładającej stronie zaległość w tym podatku na 24 raty. Wnioskiem z 13 marca 2006 r., zmienionym i uzupełnionym późniejszymi pismami strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. o umorzenie tej zaległości, odsetek i opłaty prolongacyjnej, uzasadniając żądanie swoją trudną sytuacją materialną i socjalno-bytową. Organ I instancji odmówił uwzględnienia tego wniosku. W wyniku odwołania podatnika organ odwoławczy uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia 14 czerwca 2006 r., nr [...], odmawiającą M. D. umorzenia zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę i opłatą prolongacyjną - w części dotyczącej odmowy umorzenia odsetek i orzekł o ich umorzeniu, zaś w pozostałej części utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji przywołał treść art. 67a 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm., powoływanej dalej w skrócie jako O.p.) i wyjaśnił, że instytucja umorzenia zaległości podatkowych ma charakter wyjątkowy, jest szczególnego rodzaju ulgą podatkową, stanowiącą odstępstwo od zasady równości i powszechności opodatkowania, zaś ocena, czy zaistniały przesłanki do jej zastosowania została pozostawiona organom podatkowym. Przy tej ocenie należy również brać pod uwagę okoliczności powstania zaległości. Z tego względu okoliczności, na które powołuje się wnioskodawca, powinny być wyjątkowe. W rozpoznawanej sprawie przyczyny powstania zaległości podatkowej nie spełniają tego wymogu. Organ podkreślił, że wcześniej udzielono podatnikowi ulgi, rozkładając przedmiotową zaległość na raty. Strona w terminie uregulowała pierwsza ratę oraz dokonała dwóch wpłat, które zostały zaksięgowane na poczet należności głównej i odsetek za zwłokę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00