Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 27 stycznia 2009 r., sygn. II FSK 1554/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), NSA del. Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 kwietnia 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 1711/06 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 8 września 2006 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji organu I instancji i ustalenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 1711/06) oddalił skargę M. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 8 września 2006 r. w przedmiocie uchylenia decyzji organu pierwszej instancji i ustalenia zryczałtowanego podatku dochodowego.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji podkreślił, że przedmiotem niniejszego postępowania były dochody pochodzące ze źródeł nieujawnionych bądź nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Z analizy akt sprawy wynika, że małżonkowie J. (w roku 1998 i w latach poprzednich) ponieśli wydatki w znacznych kwotach, przy jednoczesnym braku wskazania przez stronę wiarygodnych i udokumentowanych źródeł pokrycia tych wydatków.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zgodził się ze stanowiskiem organu podatkowego, że przedłożony kantorowy dowód sprzedaży waluty obcej (63.000 USD) z kantoru "G." we W., nie dokumentuje źródła pochodzenia tych środków pieniężnych, zatem nie może być przyjęty w toku postępowania jako dowód potwierdzający dochody strony pochodzące z ujawnionych i opodatkowanych bądź zwolnionych z opodatkowania źródeł przychodów (art. 20 ust 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 90, poz. 416 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.). Posiadane bowiem przedtem zasoby majątkowe muszą pochodzić z ujawnionych uprzednio źródeł (już opodatkowanych bądź wolnych od opodatkowania), co wynika z treści art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f. i zawartej tam zasady opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach. Wersja o uzyskiwaniu dochodów z handlu elektroniką i kożuchami pochodzącymi z zagranicy jest, w ocenie Sądu, z tych względów nie do przyjęcia, gdyż dotyczy działalności gospodarczej (zakup dokonywany za granicą nie na potrzeby własne lecz dla dalszej odsprzedaży), która podlegała opodatkowaniu a przez stronę nie została do niego zgłoszona. Sąd dodał również, że kantorowy dowód sprzedaży walut jest sprzeczny z oświadczeniem złożonym przez małżonków w dniu 9 lipca 2001 r., w którym stwierdzili, że do końca 1995 r. zgromadzili 50.000 USD.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00