Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. I FSK 1679/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 8 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 775/07 w sprawie ze skargi D. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 18 września 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za listopad 2006 r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Wyrokiem z dnia 8 maja 2008 r., sygn. akt I SA/Sz 1679/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę D. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 18 września 2007 r., w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług za listopad 2006 r. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym
2. Uzasadnienie Sąd pierwszej instancji
W ocenie Sądu pierwszej instancji, organy podatkowe prawidłowo określiły podatnikowi za listopad 2006 r. kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług w wysokości 4.587 zł do zwrotu.
Do takiego wniosku doprowadziła Sąd odpowiedź na pytanie, będąca istotą sporu, czy w sytuacji, gdy Skarżący nabył środki trwałe, które służą do działalności opodatkowanej, czyli dającej prawo do odliczenia od kwoty podatku należnego całej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu, a następnie środki te wniósł do innej spółki w drodze aportu, jest zobligowany do skorygowania odliczonego wcześniej podatku naliczonego.
Zdaniem organów podatkowych, w opisanej sytuacji obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego wynika z art. 91 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ) ( dalej: ustawa o VAT ), zgodnie z którym przepisy ust. 1- 5 tego artykułu stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right